25-11-2018 XXXIV NIEDZIELA – UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* W dzisiejszą niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przez odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
* Dzisiaj naszymi ofiarami wspieramy kuchnię św. Brata Alberta. Jak co roku okażmy im dobroć naszych serc.
* W dzisiejszą niedzielę o godz. 17.00 w naszym parafialnym kinie „Beskid” Grupa Młodzieżowa Parafii w Międzybrodziu Bialskim, kierowana przez andrychowianina, ks. Piotra Rajdę zagra autorski spektakl pt. „Jak chcesz żyć?” Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny, możliwość złożenia wolnych datków.

Kalendarz liturgiczny

1. W najbliższy piątek, 30 listopada przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”.

Sprawy duszpasterskie

1.Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła.

2.We wtorek, 27 listopada zapraszamy rodziców dzieci komunijnych na Mszę świętą o godzinie 18.00. Po Eucharystii spotkanie w kryptach pod plebanią (wejście tak jak do kancelarii).

3. W tym tygodniu, 1 grudnia przypada pierwsza sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP. Natomiast naszych chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy po pierwszym piątku, w sobotę 8 grudnia. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii.

4.W niedzielę, 2 grudnia przypada I Niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny. Msza św. roratnia w niedziele o godz. 6.30, a w ciągu tygodnia o godz. 6.50. Osoby, które nie mogą modlić się rano, zapraszamy na Msze św. o godz. 18.00.

5.Także od przyszłej niedzieli będą rozprowadzane przy naszym kościele opłatki wigilijne, świece Caritas oraz kalendarze parafialne. Opłatki będzie można nabywać również w ciągu tygodnia w zakrystii oraz w kancelarii w godzinach dyżurowania. Zachęcamy do nabywania opłatków w naszej parafii, które są już poświęcone. Apelujemy, aby nie kupować ich w sklepach, gdzie są one tylko towarem pozbawionym wartości religijnej. Ofiary składane przy zakupie opłatków i kalendarzy parafialnych przeznaczone będą na pokrycie kosztów remontów budynków parafialnych.

6.Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za zmarłych we Mszy św. gregoriańskiej w tygodniu o godz. 18.00.

7.W kiosku Emaus” można nabyć książkę „Historia jest nauczycielka życia” bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Polecamy!

 

Prasa katolicka

Zachęcamy serdecznie do lektury „Źródła…”. Piszemy m.in. o miłości bez granic oraz kolejnym polskim kapłanie, który ma zostać beatyfikowany.