02-12-2018 I Niedziela Adwentu

Dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”. Adwent to czas radosnego oczekiwania na Zbawiciela, wypełniony światłem. Dlatego umieszczona jest dodatkowa świeca z białą wstęgą symbolizująca Maryję, która z całym Kościołem oczekuje na przyjście Syna Bożego w tajemnicy Jego Narodzenia. Światło Boże rozjaśnia mroki serca. Chrześcijanin to człowiek żyjący w świetle. Chrystus nazywa siebie światłością świata.
/Na Mszy św. Roratniej/ Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny – Adwent. Czynimy to wraz z Maryją na modlitwie i w skupieniu, aby nie przeoczyć przyjścia Boga. Pragniemy w tym czasie czuwania przychodzić do Chrystusa poprzez Spowiedź i Komunię św. i w ten sposób niech spełni się nasze oczekiwanie i oczekiwanie Boga, aby Chrystus narodził się w nas.

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* Godzinki do NMP – 6.00. Msza św. Roratnia – 6.30.
* Od dzisiejszej niedzieli przed plebanią rozprowadzane są świece wigilijne, z których ofiary nasz parafialny Zespół Charytatywny przekazuje dla rodzin najbardziej potrzebujących, a także opłatki wigilijne i kalendarze parafialne.

Kalendarz liturgiczny

1. We wtorek, 4 grudnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary. Uroczysta Msza św. w intencji braci górników zostanie odprawiona o godz. 10.30. Polecamy Bogu intencje górników i ich rodzin.
2. W czwartek, 6 grudnia wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.
3. W piątek, 7 grudnia przypada wspomnienie św. Ambrożego, biskupa.
4. W sobotę, 8 grudnia obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Porządek nabożeństw: Msze św.: 6.15, 6.50 – Msza św. Roratnia, 8.00, 9.00, 12.30, 14.30, 17.00 i o 18.00 (dla grup Oazowych – jest to ich święto patronalne). Na Mszy św. o godz. 17.00 dzieci komunijne otrzymają medaliki. Do udziału w tej liturgii zapraszamy także rodziców. Do naszych chorych z posługą sakramentalną wyjedziemy od godz. 10.00. Prosimy ich zgłosić w zakrystii.

Sprawy duszpasterskie

1. Dzisiejszą niedzielą w Kościele rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, a jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Podczas Mszy św. będzie Ją symbolizowała zapalona, roratnia świeca. Pierwsza Msza św. poranna w ciągu tygodnia o godz. 6.15. Msza św. Roratnia poranna w ciągu tygodnia odprawiana będzie o godz. 6.50 (10 minut wcześniej niż zwykle, aby dzieci mogły zdążyć na godz. 8.00 do szkoły). Bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Liturgii. Szczególnie zachęcajmy do modlitwy nasze dzieci i młodzież. Przygotowany program w tym roku poświęcony jest darom Ducha Świętego, aby przybliżyć Trzecią Osobę Trójcy Przenajświętszej. Te dzieci, które ze względów szkolnych nie mogą być rano na Roratach, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.

2. Uroczysty chrzest przewidziany jest w święto św. Szczepana, 26 grudnia o godz. 14.00. Przygotowanie odbędzie się w czwartek, 20 grudnia po Mszy św. o godz. 18.00.

3. Spowiedź adwentowa odbędzie się w naszej parafii w piątek 21 grudnia (w szpitalu od godz. 12:30)

4. Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie na najpiękniejszy lampion adwentowy.

5. Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. W kościele odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi.

6. Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których nie odwiedzamy w pierwsze soboty z posługą sakramentalną, odbędą się w czwartek, 20 grudnia od godziny 14.00. Prosimy o zgłoszenia chorych w zakrystii.

Prasa katolicka

Zachęcamy do lektury gazety parafialnej. Zamieszczamy wiele informacji z życia parafii a także piszemy o cudzie w Syrakuzach oraz o tym, co w Adwencie jest najważniejsze.