28-04-2019 Niedziela Miłosierdzia

Niedziela Miłosierdzia

Dziś – druga niedziela Wielkanocy, kończąca oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, nazywana niedzielą białą – od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w początkach chrześcijaństwa lub niedzielą Miłosierdzia Bożego – ze względu na obchodzone w tę niedzielę na wyraźne życzenie Chrystusa święto Miłosierdzia Bożego. W koronce do Miłosierdzia Bożego powtarzamy: „miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Z tych słów wynika, że nikt z nas nie może być wyłączony z nurtu Miłosierdzia Bożego. Każdy go potrzebuje, tak jak życiodajnej wody. W niedzielę Miłosierdzia Bożego starajmy się wzmocnić codzienne praktykowanie tego nabożeństwa.

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

1.Dziś o godz. 15:00 zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne z bogatą oprawą muzyczną, podczas którego wspólnie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz ponowimy akt oddania świata Bożemu miłosierdziu.
2.Uroczystości odpustowe dzisiaj przeżywa parafia w Sułkowicach Łęgu.
3.W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy obchody Tygodnia Miłosierdzia.

Liturgiczne obchody tygodnia

1.W poniedziałek, 29 kwietnia patronuje nam św. Katarzyna Sieneńska, dziewica, Doktor Kościoła
2.We wtorek, 30 kwietnia przypada – przeniesiona z 23 kwietnia ze względu na Oktawę wielkanocną – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.
3.W środę, 1 maja – wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Rozpoczynamy nabożeństwa majowe: w tygodniu po Mszy św. o godz. 18.00, natomiast w niedziele i święta o godz. 17.30. Przy krzyżu na ul. Żwirki i Wigury majówki codziennie o godz. 18.30.
4.W czwartek, 2 maja wspominamy św. Atanazego. W tym dniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – spowiedź od godz. 17.00 i Msza św. o godz. 18.00, po której odbędzie się Godzina Święta.
5.W piątek, 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
W tym dniu nie obowiązuje post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To pierwszy piątek miesiąca – spowiedź o godz. 16.00. 3 maja Msze św. W naszym kościele o godz.: 6.15, 8:00. 9:00 – uroczysta w intencji Ojczyzny, 12.30, 14.30 – w intencji Braci Strażaków, 17.00 i o 18.00. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 18.00.
6.W pierwszą sobotę miesiąca, 4 kwietnia przypada wspomnienie św. Floriana – patrona strażaków. Spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych i rodziców od godz. 9.30. Wyjazd do chorych od godz. 11.00 – prosimy o zgłoszenia w zakrystii (wyjazd przesunięty o godzinę ze względu na spowiedź pierwszokomunijną).

Sprawy duszpasterskie

1.W nadchodzącą niedzielę, 5 maja przeżywać będziemy uroczystość Pierwszej Komunii św. na Mszy o godz. 11.00. Prosimy, aby na tej Eucharystii zostawić miejsca dla rodziców
i rodzin dzieci pierwszokomunijnych. Skorzystajmy z Mszy św. sprawowanych w innych godzinach.
2.W przyszłą niedzielę do puszek przy wyjściu z kościoła będzie można złożyć ofiary na radio „Anioł Beskidów”. Rozgłośnia poprzez modlitwę i katechezę prowadzi działalność ewangelizacyjną, informuje o wydarzeniach z życia parafii naszej diecezji. Radio utrzymuje się wyłącznie z ofiar, dlatego kwestę na rzecz rozgłośni polecamy ofiarności wszystkich wiernych.
3.Zachęcamy do lektury gazety parafialnej, gdzie m.in. zamieszczamy relację z Triduum Paschalnego i piszemy o tegorocznej parafiadzie.
4.Na prośbę parafian pragniemy ogłosić propozycje pielgrzymek parafialnych.
W październiku po uroczystości odpustowej możliwe są dwa wyjazdy zagraniczne: jeden do Gruzji i Armenii, gdzie spotykamy się z historią początków chrześcijaństwa (wylot z Polski samolotem i tam zwiedzanie autokarem), drugi może być kontynuacją zwiedzania statkiem pasażerskim największych portów Morza Śródziemnego w stronę Grecji, Turcji, Sycylii…
W wakacje pragniemy także wziąć udział w pielgrzymce po wschodnich sanktuariach naszej Ojczyzny, zaczynając od Kalwarii Pacławskiej, a kończąc na Wigrach. Spotkanie pielgrzymkowe odbędzie się w niedzielę, 19 maja o godz. 16.oo dla pielgrzymki krajowej,
a dla zagranicznej o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy na te spotkania, aby zapoznać się
z propozycjami i szczegółowym programem pielgrzymek.