2019-08-25 XXI Niedziela Zwykła Dożynki Parafialne

 

Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy dzień dziękczynienia za tegoroczne plony ziemi. Św. Jan Paweł II tak pięknie mówił o rolnikach: Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Dożynki są waszym świętem, ale również mają nam wszystkim przypominać, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Świadomi jesteśmy, że praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Dzień dziękczynienia, które pragniemy dzisiaj wypowiedzieć Bogu i rolnikom, jest jednym z najpiękniejszych dni w roku dla każdego z nich.
To już ostatnia wakacyjna niedziela. Cieszmy się z ostatnich wolnych dni, aby nabrać sił do codziennych obowiązków w nowym roku szkolnym i katechetycznym.

 

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* Dzisiaj uroczysta Msza św. dożynkowa o godz. 9.30.
* W dzisiejszą niedzielę, 25 sierpnia zapraszamy na godz. 18.30 do parafialnego kina „Beskid” na film „Czy naprawdę wierzysz?”. Wstęp wolny, możliwość złożenia wolnych datków na pokrycie kosztów emisji filmu.

Kalendarz liturgiczny

1. W poniedziałek, 26 sierpnia – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
2. We wtorek, 27 sierpnia św. Monika (ok. 332-387), przez wiele lat modlitwy wyprosiła nawrócenie swego syna, św. Augustyna
3. W środę, 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), nawrócony w 33. roku życia, późniejszy biskup i jeden z wielkich Ojców Kościoła zachodniego
4. W czwartek, 29 sierpnia – św. Jan Chrzciciel, ostatni prorok Starego Testamentu i męczennik prawdy o nierozerwalności małżeństwa.

Sprawy duszpasterskie

1. W niedzielę, 1 września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za ofiary wojny. Módlmy się o pokój na świecie. W tym dniu odbędzie się uroczysta pielgrzymka do Cieszyna ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. O godz. 15.00 w kościele św. Marii Magdaleny rozpocznie się nabożeństwo, po którym wyruszy procesja na most graniczny. Po powrocie uroczysta Msza św. Chętnych do wzięcia udziału w uroczystościach prosimy o zapisanie się na listę w kiosku „Emaus”do czwartku.

2. 1 września obchodzimy – ustanowiony przez papieża Franciszka – Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia.

3. Stojąc u progu nowego roku szkolnego, Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego m.in. na katechezie. Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek, 2 września o godzinie 8.00 dla młodzieży szkół średnich i o godz. 9.00 dla SP nr 2 i SP nr 3. Spowiedź dla dzieci i młodzieży odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia od godz. 17.00.

4. Zapraszamy na Jerycho Różańcowe, które rozpocznie się w piątek, 30 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00 a zakończy Mszą św. w sobotę o godz. 18.00.

5. Za tydzień, 1 września zapraszamy na godz. 9.30 na Mszę św. za Ojczyznę z okazji 39. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Na tej samej Eucharystii będziemy się także modlić za ofiary II wojny światowej.

6. Zachęcamy serdecznie do lektury „Źródła spod Pańskiej Góry”. Piszemy m.in. o znaczeniu tajemnicy spowiedzi oraz pokazujemy czym się kończy uległość wobec ideologii LGBT.