13-10-2019 XXVIII Niedziela Zwykła

Przeżywamy miesiąc październik. Dla nas jest on czasem wierność modlitwie różańcowej, która jak przed laty powiedział Prymas Polski kard. August Hlond – jest „modlitwą potężną”. Dodał, że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”.
Z wiarą i ufnością prośmy Pana w czasie tej Eucharystii o pełne oczyszczenie naszego serca…

Dzisiaj przeżywamy XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, Wspieramy fundusz stypendialny dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zachęcamy do składania ofiar na ten cel do puszek przy kościele.

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* Nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 17.30. W tygodniu o godz. 17.15.
* Dzisiaj Parafia św. Bartłomieja i św. Łuksza w Zagórniku przeżywa uroczystości odpustowe. Suma zostanie odprawiona o godz. 11.30.

Sprawy duszpasterskie

1. W jutrzejszy poniedziałek obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nauczycieli i pracowników oświaty zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 17.15 oraz Mszy św. o godz.18.00.

2. Od wielu już lat 15 października (wtorek) obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Pamiętajmy w tym dniu o zmarłych dzieciach, ale również o rodzicach, którzy musieli zmierzyć się z tak wielkim dramatem. Zachęcamy m.in. do ofiarowania modlitwy na nabożeństwie różańcowym o godz. 17.15 i Mszy św. o godz. 18.00 w intencji rodzin doświadczonych utratą dziecka.

3. We wtorek wspominamy św. Teresę od Jezusa (1515-1582), hiszpańską mistyczkę i odnowicielkę zakonów karmelitańskich.

4. W środę, 16 października w liturgii wspominamy św. Jadwigę Śląską. Tego dnia przypada 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. W środę o godz. 17.15 zgromadzimy się przy pomniku św. Jana Pawła II na Pańskiej Górze z modlitwą różańcową w procesji przyjdziemy do kościoła.

5. W czwartek, 17 października wspominamy św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.

6. W piątek, 18 października liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia. Jest to Dzień Modlitw za pracowników Służby Zdrowia, dlatego gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 17.15 oraz Mszy Świętej o godz. 18.00. Jest to trzeci piątek miesiąca modlimy się do miłosierdzia Bożego.

7. W sobotę, 19 października – wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszko, kapłana i męczennika, którego biografia i działalność duszpasterska jest wielu z nas dobrze znana, a której charakterystycznym rysem było przypominanie i realizowanie myśli z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny będzie sprawowana w niedzielę, 20 października o godz. 9.30.

8. W niedzielę, 20 października przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Kantego, patrona naszej diecezji.

9. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny, który w tym roku będzie miał szczególny wymiar z racji trwającego nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. Składka przeznaczona będzie na misje.

10. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń można pobrać z kiosku „Emaus” przy naszej parafii. Termin składania zgłoszeń – do 5 listopada w „Emaus”.

11. Rada duszpasterska parafii spotka się 10 listopada, czyli w drugą niedzielę listopada.
12. Zachęcamy do lektury naszego czasopisma. W „Źródle…” m.in. relacja z zeszłotygodniowej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na uroczystościach odpustowych w parafii.