01-12-2019 I Niedziela Adwentu

Dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Adwent to czas radosnego oczekiwania na Zbawiciela, wypełniony światłem. Dlatego umieszczona jest dodatkowa świeca z białą wstęgą symbolizująca Maryję, która z całym Kościołem oczekuje na przyjście Syna Bożego w tajemnicy Jego Narodzenia. Światło Boże rozjaśnia mroki serca. Chrześcijanin to człowiek żyjący w świetle. Chrystus nazywa siebie światłością świata.
/Na Mszy św. Roratniej/ Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny – Adwent. Czynimy to wraz z Maryją na modlitwie i w skupieniu, aby nie przeoczyć przyjścia Boga. Pragniemy w tym czasie czuwania przychodzić do Chrystusa poprzez Spowiedź i Komunię św. i w ten sposób niech spełni się nasze oczekiwanie i oczekiwanie Boga, aby Chrystus narodził się w nas.

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* Godzinki do NMP – 6.00. Msza św. Roratnia – 6.30.
* Od dzisiejszej niedzieli przed plebanią rozprowadzane są świece wigilijne, z których ofiary nasz parafialny Zespół Charytatywny przekazuje dla rodzin najbardziej potrzebujących, a także opłatki wigilijne i kalendarze parafialne.

Kalendarz liturgiczny

1. W środę przypada, 4 grudnia, liturgiczne wspomnienie św. Barbary. Uroczysta Msza św. w intencji braci górników emerytowanych górników i ich rodzin oraz zmarłych górników zostanie odprawiona o godz. 10.30. Polecamy Bogu intencje górników i ich rodzin.
2. W piątek, 6 grudnia wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.
3. W sobotę, 7 grudnia przypada wspomnienie św. Ambrożego, biskupa.
4. W niedzielę, 8 grudnia obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Porządek nabożeństw: Msze św.: jak w każdą niedzielę. (dla grup Oazowych – jest to ich święto patronalne). Na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci komunijne otrzymają medaliki. Do udziału w tej liturgii zapraszamy także rodziców.
SP

Sprawy duszpasterskie

1. Dzisiejszą niedzielą w Kościele rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, a jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Podczas Mszy św. będzie Ją symbolizowała zapalona, roratnia świeca.
2. Pierwsza Msza św. poranna w ciągu tygodnia o godz. 6.15. Msza św. Roratnia poranna w ciągu tygodnia odprawiana będzie o godz. 6.50 (10 minut wcześniej niż zwykle, aby dzieci mogły zdążyć na godz. 8.00 do szkoły). Bardzo serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej Liturgii. Szczególnie zachęcajmy do modlitwy nasze dzieci i młodzież. Przygotowany jest program w tym roku poświęcony darom Ducha Świętego, aby przybliżyć Trzecią Osobę Trójcy Przenajświętszej. Te dzieci, które ze względów szkolnych nie mogą być rano na Roratach, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.
3. Do naszych chorych z posługą sakramentalna wyjedziemy w sobotę, 7 grudnia od godz. 10.00. Prosimy ich zgłosić w zakrystii.
4. Uroczysty chrzest przewidziany jest w święto św. Szczepana, 26 grudnia o godz. 14.00. Przygotowanie odbędzie się w czwartek, 19 grudnia, po Mszy św. o godz. 18.00. Natomiast do chorych, których nie nawiedzamy w pierwsze soboty z sakramentalna posługą przedświąteczną wyjedziemy o godz. 14.00. Prosimy o ich zgłoszenie w zakrystii.
5. Spowiedź parafialna adwentowa odbędzie się w czwartek, 19 grudnia (w szpitalu od godz. 12.30).
6. Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie na najpiękniejszy lampion adwentowy.
7. Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. W kościele odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi.
8. W niedzielę, 15 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej.
9. Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których nie odwiedzamy w pierwsze soboty z posługą sakramentalną, odbędą się w piątek 20 grudnia od godziny 14.00. Prosimy o zgłoszenia chorych w zakrystii.
10. Zachęcamy do lektury gazety parafialnej. Piszemy m.in. o Janie Pawle II jako gorliwym miłośniku Eucharystii oraz przyszłości naszego Kościoła.