08-12-2019 II Niedziela Adwentu

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw

* Godzinki – 6.00. Msze św.: 6.30 roratnia, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00, 19.30.
* Dzisiaj przy wejściu do plebanii rozprowadzane są poświęcone opłatki wigilijne oraz kalendarze parafialne. Ofiary składane przy ich nabyciu będą przekazane na pokrycie kosztów dalszych remontów budynków parafialnych. Można też nabyć świece wigilijne „Caritas”, które są darem pomocy dla potrzebujących w parafii. Opiekę nad tymi dziełami adwentowymi prowadzą wspólnoty parafialne.
* W dzisiejszą niedzielę przypada XX Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Specjalną zbiórką do puszek wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Pamiętajmy w naszej prywatnej modlitwie o wspólnotach katolickich żyjących w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie wciąż odczuwa się brak kapłanów i trzeba odbudowywać życie religijne po latach ateistycznego spustoszenia.
* W przyszłą niedzielę, 15 grudnia przy naszym kościele odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych przygotowanych przez podopiecznych działającego przy naszej parafii Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Razem – Zawsze”. Serdecznie zachęcamy do udzielenia wsparcia temu przedsięwzięciu.

Sprawy duszpasterskie

1.Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcamy do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele w tygodniu o godz. 6.50. Tych, którzy nie mogą być rano z nami, zachęcamy do udziału we Mszy św. o godz. 18.00.
2.W najbliższym czasie do naszych domów poprzez ministrantów i panie ze wspólnot parafialnych dotrą życzenia świąteczne z opłatkiem wigilijnym, przesłaniem duszpasterskim oraz ze sprawozdaniem duszpasterskim i gospodarczym za 2019 rok.
3.W najbliższych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”. W niedzielę, 15 grudnia będziemy modlić się o pokój i pomyślność naszej Ojczyzny. Uroczysta Msza św. o godz. 9.30. Zapraszamy.
4.W czwartek, 12 grudnia po Mszy św. o godz. 18.00 rozpocznie się Wieczór Uwielbienia.
5.Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których księża nie odwiedzają w pierwsze soboty, odbędą się w piątek, 20 grudnia od godz. 14.00. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii.
6.Przerwa w spowiedzi w stałym konfesjonale w naszej parafii trwać będzie od 14 grudnia br. do 10 lutego 2020 r. ze względu na spowiedź adwentową w parafiach dekanatu, przypadające święta i wizytę duszpasterską oraz ferie zimowe.
7.W tym tygodniu patronują nam: w piątek, 13 grudnia – św. Łucja (III/IV w.), dziewica i męczennica z Syrakuz na Sycylii, patronka ociemniałych; w sobotę, 14 grudnia – św. Jan od Krzyża (1542-1591), hiszpański karmelita, reformator zakonu i mistyk ogłoszony Doktorem Kościoła.
8.Zachęcamy do lektury naszej gazetki parafialnej, w której znajdziemy m.in. plan spowiedzi adwentowej w dekanacie Andrychów. Piszemy także o dzieciństwie kardynała Wyszyńskiego w blasku Czarnej i Białej Madonny.