15-12-2019 III Niedziela Adwentu

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Przeżywamy dzisiaj w Kościele trzecią niedzielę Adwentu. Niedziela dzisiejsza nosi nazwę Gaudete – „Radujcie się!”. Nazwa ma swoje źródło w Biblii, w znanym nam tekście świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii, zamiast fioletowych, pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i w tę właśnie niedzielę rozdawania róż.

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw

* W dzisiejszą niedzielę o godz. 9.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji internowanych w czasie stanu wojennego – ludzi broniących wolności, sprawiedliwości i dobra naszej Ojczyzny, a obecnie często zapomnianych. Po Mszy św. pochód pod ołtarz – Golgotę Andrychowską.
* Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby bowiem wykreślić Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Dzisiaj po każdej Mszy św. można będzie nabyć opłatki i świece wigilijne oraz kalendarz parafialny na 2020 rok.
* Dzisiaj o godz. 17.00 spotkanie Rady Duszpasterskiej.
* Także dziś przy świątyni kiermasz ozdób świątecznych przygotowanych przez podopiecznych działającego przy naszej parafii stowarzyszenia „Razem – Zawsze”. Polecamy tę inicjatywę.

Kalendarz liturgiczny

1. W tym tygodniu, od wtorku rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas. Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź.
2. W piątek, 20 grudnia oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

Sprawy duszpasterskie

1. Dzisiaj rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.
2. W najbliższy wtorek przypadają 83. urodziny papieża Franciszka – w osobistych modlitwach polecajmy jego osobę i posługę Bożej Opatrzności, aby prowadził bezpiecznie Kościół przez niespokojne współczesne czasy.
3. Pragniemy w tym roku, jak i w poprzednich latach, jako duszpasterze przyjść z życzeniami do każdej rodziny naszej parafii, łamiąc się opłatkiem. W życzeniach tych zamieszczone jest posłanie do parafian oraz skrótowo przedstawiono dokonania duszpasterskie, gospodarcze i społeczne za 2019 rok. Życzenia przyniosą do naszych domów ministranci i młodzież oraz panie z naszych wspólnot parafialnych.
4. Już dziś zachęcamy do nabycia za tydzień świątecznego wydania „Źródła spod Pańskiej Góry”. Przyszły numer gazety parafialnej będzie miał bogatszą, kolorową szatę graficzną oraz 12 stron. W związku z tym koszt jego produkcji będzie wyższy. W wydaniu tym zamieścimy m.in. kolejną część planu wizyty duszpasterskiej 2019/2020. Nie zabraknie informacji świątecznych.
5. Spowiedź adwentowa dla całej naszej wspólnoty parafialnej odbędzie się we czwartek, 19 grudnia. Spowiedź trwać będzie od godz. 8.00 do 9.30 (przerwa do godz. 10.00) i od 10.30 do 11.30. Popołudniowa spowiedź od godz. 14.00 do 15.30 (przerwa do godz. 16.00) i od 16.00 do 18.00. Natomiast na Osiedlu w parafii św. Stanisława spowiedź adwentowa odbędzie się w nadchodzącą sobotę, 21 grudnia. Harmonogram spowiedzi w parafiach naszego dekanatu zamieszczamy w naszej parafialnej gazetce.
6. Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których księża nie odwiedzają w pierwsze piątki odbędą się w piątek, 20 grudnia. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii. Godziny odwiedzin podamy w następną niedzielę.

Prasa katolicka

Zachęcamy do lektury naszej gazetki, znajdziemy m.in. pierwszą część planu Kolędy oraz relację ze spotkania Kościoła Domowego w naszej parafii.