22-12-2019 IV Niedziela Adwentu

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana. Trzeba więc zrobić pewne podsumowanie tego okresu – czy rzeczywiście był on czasem czuwania i oczekiwania, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela?

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw

Dzisiaj jeszcze można nabyć opłatki wigilijne, świece i kalendarze parafialne przy wejściu do plebanii.

Wigilia Bożego Narodzenia

We wtorek, 24 grudnia przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Na Mszy św. o godz. 6.30 harcerze przekażą Światło Betlejemskie. Następne Msze św. o godz. 7.00 i 8.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 18.00.
Przeżywanie wieczerzy wigilijnej w rodzinach w duchu jedności, wspólnoty i miłości głęboko zapada w dusze dzieci i przybliża im klimat nocy betlejemskiej. Głębokie przeżycie wigilijnego wieczoru zjednoczy naszą rodzinę i pozostawi najpiękniejsze wspomnienia. Przeżywajmy więc ten wieczór bardzo duchowo, bo jest to błogosławiona noc narodzin Pańskich. Przełamanie opłatkiem powinno być dla nas przeżyciem osobistym, duchowym, a nie tylko jednym z gestów podczas wigilijnej kolacji. W ten święty wieczór bardziej niż kiedykolwiek potrzeba wyciągniętej ręki z opłatkiem nie tylko do tych, z którymi nas coś łączy, ale również (a może przede wszystkim) do tych stojących daleko od nas, z którymi dzielą nas nieporozumienia, z którymi się gniewamy. W ten wigilijny wieczór powinniśmy przemienić siebie, okazać im swoje serce i podzielić się opłatkiem. Wyciągnijmy pierwsi rękę do zgody.
Niech na naszych stołach przedłużeniem świecy adwentowej będzie zapalona świeca Caritas. Na centralnym miejscu ustawmy żłóbek z Dzieciątkiem Jezus, opłatki i otwartą księgę Pisma Świętego. Jeżeli mamy wokół siebie ludzi samotnych, to zaprośmy ich do siebie. Zachęcamy do religijnego przeżywania wieczerzy wigilijnej w rodzinnej i radosnej atmosferze. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
Na Mszę Świętą – Pasterkę – w noc Bożego Narodzenia zapraszamy o godz. 24.00. O godz. 23.30 rozpocznie się nabożeństwo czuwania. Następnie o godz. 24.00 wszyscy udamy się do stajenki betlejemskiej przy naszym parkingu. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa powrócimy w uroczystej procesji do kościoła. Msza św. Pasterka rozpocznie się o północy. Po Mszy św. wzorem lat ubiegłych pragniemy złożyć życzenia dla poszczególnych wspólnot parafialnych na ręce ich przedstawicieli, a kapłani wyjdą na kościół przekazać życzenia parafianom, wyrażając jedności z całą wspólnotą.
Wszyscy, którzy przystąpią do Komunii św. na Pasterce, mogą po raz drugi przystąpić w uroczystość Bożego Narodzenia. Ofiara z Pasterki jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia. Mszę św. Pasterkę i uroczystość Bożego Narodzenia pragniemy uczynić dniem jedności sąsiedzkiej i parafialnej.

Boże Narodzenie

W środę, 25 grudnia przypada Uroczystość BOŻEGO NARODZENIA – pierwszy dzień świąt
Porządek nabożeństw jak w niedzielę.
W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

Święto Św. Szczepana pierwszego męczennika.

W czwartek, 26 grudnia DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
To święto ŚW. SZCZEPANA PIERWSZEGO MĘCZENNIKA.
Porządek nabożeństw jak w niedzielę.
Ofiara z tego święta przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski w Krakowie i KUL.

Kalendarz liturgiczny

1. W czwartek, 26 XII – św. Szczepan (I w.), diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
2. W piątek, 27 XII – św. Jan, Apostoł i Ewangelista, jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.
3. W sobotę, 28 XII – święci Młodziankowie, dzieci okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, pragnącego zabić narodzonego Jezusa.
4. W nachodzącą niedzielę, 29 grudnia przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

Sprawy duszpasterskie

1. Kiosk „Emaus” nie będzie czynny w uroczystość Bożego Narodzenia i w drugi dzień świąt.
2. W święto św. Szczepana zapowiemy program wizyty duszpasterskiej.
3. Zapraszamy do lektury dzisiejszego wydania „Źródła…”, które ma kolorową szatę graficzną i liczy 12 stron. Zamieszczamy m.in. cały plan Kolędy 2019/2020.
4. Wszystkim bez wyjątku, którzy włączyli się w dzieło przygotowania parafii do tegorocznych świąt składamy z serca płynące Bóg zapłać.
5. Przy drzwiach wyjściowych znajdują się w koszyczkach życzenia do parafian. Prosimy parafian, którzy ich nie otrzymali o zabranie ich.