2020-02-02 Święto Ofiarowania Pańskiego

Dziś, 2 lutego w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do Świątyni Jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko właśnie w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie miało ono charakter święta Pańskiego. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca zawiłe i ciemne drogi naszego życia. Po drogach wiary dobrze jest kroczyć z Chrystusową Matką.
Dzisiaj szczególnie polecajmy w naszych modlitwach siostry Służebniczki, które posługują w naszej parafii.

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

Dziś po Mszy św. o godz. 18.00 czyli ok. 18.40 w naszej świątyni odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW. Po tym koncercie ok. godz. 19.45 ostatnia niedzielna Msza św.

Sprawy Duszpasterskie

1. Od 1997 roku 2 lutego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą w szczególny sposób obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prosimy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech z naszej strony nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych i domów zakonnych.
2. Choć okres Narodzenia Pańskiego zakończył się w święto Chrztu Pańskiego jeszcze dzisiaj zgodnie z naszą polską tradycją po raz ostatni w tym roku liturgicznym rozbrzmiewają piękne polskie kolędy. Ma to swoje uzasadnienie jako że dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego każe nam cofnąć się do tajemnic związanych bezpośrednio z przyjściem Boga – Światłości dla naszego Odkupienia.
3. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie widzą inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, zwłaszcza podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 18.00, dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. Spowiedź od godz. 17.00.
5. W pierwszy piątek miesiąca pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z sakramentu pokuty w pierwszy piątek miesiąca w naszym kościele będzie można skorzystać od godz. 16.00. O godz. 17.00 Msza św. dla dzieci. Z kolei po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się nabożeństwo pierwszopiątkowe.

Kalendarz liturgiczny

1. W poniedziałek, 3 lutego – św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła
2. W środę 5 lutego – św. Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół.
3. We czwartek, 6 lutego – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

 

Prasa katolicka

Zachęcamy do lektury naszej gazetki parafialnej, w której piszemy m.in. o cudach eucharystycznych w Polsce.