2020-04-05 Niedziela Palmowa

Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy w tym roku przeżywać w naszych rodzinach.

 

 

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

* Msze św. w stałym porządku. O godz. 11.00 poświęcenie palm w kościele i procesja nawami bocznymi w kościele tylko przez kapłanów.
* Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym – godz. 15:00.

Sprawy Duszpasterskie

1. Parafialny kiosk „Emaus” w Wielkanocną Niedzielę i Poniedziałek będzie zamknięty.
2. W dzisiejszym wydaniu „Źródła spod Pańskiej Góry” zamieszczamy m. in. szczegółowy program Triduum Paschalnego w naszej parafii. W celu lepszego przeżycia zbliżających się świętych dni przygotowane zostały specjalne modlitwy do odmawiania w rodzinach. Teksty wydrukowane są w naszej gazecie parafialnej dostępnej w kiosku „Emaus”. Zachęcamy do wspólnej, rodzinnej modlitwy.
3. Tegoroczne Triduum Paschalne przeżywać będziemy w naszych rodzinach, łącząc się w modlitwie przez Internet i transmisję online z naszej świątyni. Można to uczynić na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, czy smartfonach. W tych dniach w nabożeństwach w kościele nie biorą udziału parafianie. Przez trzy dni uroczystości popołudniowe rozpoczynać się będą o godz. 18.00. W Wielki Czwartek uroczysta Msza św. koncelebrowana przez naszych kapłanów. Po Mszy św. nie ma przyniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Pozostaje on w tabernakulum. Mszą św. kończą się uroczystości Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek o godz. 8.00 Droga Krzyżowa, natomiast o godz. 15.00 Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i o godz. 21.00 Droga Krzyżowa. Liturgię Wielkiego Piątku i adorację Krzyża św. rozpoczniemy o godz. 18.00. Ostatnie kazanie pasyjne wygłosi ks. Tomasz. Pokłon Krzyżowi Św. oddadzą tylko kapłani i siostry zakonne. Nie ma adoracji całodobowej. W piątkowy wieczór zachęcamy serdecznie do rodzinnej adoracji Krzyża w domach naszej parafii.
4. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.
5. W Wielka Sobotę w kościele o godz. 9.00 i 12.00 odmówimy modlitwy poświęcenia pokarmów wielkanocnych bez udziału wiernych. Natomiast cała liturgia Wielkiej Soboty odbędzie się w kościele w formie skróconej, rozpocznie się o godz. 18.00. Po Mszy św. symboliczna procesja rezurekcyjna po kościele.
6. Msze św. w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę o stałej porze. Natomiast nie ma Mszy św. porannych w Wielki Czwartek tylko Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W Wielką Sobotę Msza św. Rezurekcyjna o godz. 18.00.
7. Gdyby byli chętni parafianie na dzienną adorację prywatną Najświętszego sakramentu, przygotowane zostaną klęczniki. Możliwe będzie adorowanie po dwie osoby na Wielki Piątek i Sobotę od godz. 8.00 do 17.00.
8. Zachęcamy wszystkich parafian w Niedzielę Zmartwychwstania, aby zwrócili się w stronę wieży naszego kościoła, z której o godzinie 12:00, podczas bicia dzwonów, Ksiądz Proboszcz z balkonu pobłogosławi Najświętszym Sakramentem mieszkańców Andrychowa na cztery strony świata.
Zapraszamy w tym czasie do wspólnego odmówienia „Anioł Pański z okresu wielkanocnego –
Królowo nieba, wesel się, alleluja,
Bo Ten, któregoś nosiła, alleluja,
Zmartwychwstał, jak powiedział, alleluja,
Módl się za nami do Boga, Alleluja.
K. Raduj się i wesel, Panno Maryjo, alleluja.
W. Bo zmartwychwstał Pan prawdziwie, alleluja.
Módlmy się
Boże, któryś raczył uweselić świat przez zmartwychwstanie Syna Twojego, Pana naszego
Jezusa Chrystusa, daj, prosimy, abyśmy przez Jego Rodzicielkę, Maryję Pannę, dostąpili
radości życia wiecznego. Przez Chrystusa, Pana Naszego”. W. Amen.

9. Niedzielę Zmartwychwstania i Wielkanocny Poniedziałek przeżywać będziemy w porządku niedzielnym najprawdopodobniej wciąż z udziałem pięciu parafian, którzy mają zamówioną intencję Mszy św.

W sprawie sakramentu spowiedzi świętej:

Ks. Biskup Ordynariusz Roman Pindel wystosował rozporządzenie dotyczące przystępowania do spowiedzi w okresie pandemii następującej treści: „Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocny postanowienie poprawy i dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca br., do uroczystości Trójcy Świętej.”