2020-10-11 XXVIII Niedziela Zwykła

Przeżywamy miesiąc październik. Dla nas jest on czasem wierność modlitwie różańcowej, która jak przed laty powiedział Prymas Polski kard. August Hlond – jest „modlitwą potężną”. Dodał, że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”.
Dzisiaj przeżywamy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”, wspierając fundusz stypendialny dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Składać będziemy ofiary do puszek przy kościele.

 

 

Aktualne intencje mszalne

Porządek nabożeństw w dzisiejszą uroczystość odpustową:

* Nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 17.30. W tygodniu o godz. 17.15.
* Dzisiaj 20. Dzień Papieski. Zachęcamy, abyśmy nadal budowali żywy pomnik papieża Polaka w sercach młodych, zdolnych, ale uboższych rodaków, których edukację możemy wspierać za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Kalendarz Liturgiczny

1. We wtorek, 13 X – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich.
2. W czwartek, 15 X – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.
3. W piątek, 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
4. W sobotę 17 X – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); za cesarza Trajana został skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

Sprawy Duszpasterskie

1. W środę, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede wszystkim gorącą modlitwą. Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe i Mszę Świętą o godz. 18.00 w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników oświaty z naszej parafii.
2. Od wielu już lat 15 października (czwartek) obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Pamiętajmy w tym dniu o zmarłych dzieciach, ale również o rodzicach, którzy musieli zmierzyć się z tak wielkim dramatem. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie różańcowym o godz. 17.30 i Mszy św. o godz. 18.00 w intencji rodzin doświadczonych utratą dziecka.
3. W piątek 16 października przypada 42. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Także w tym dniu z racji trzeciego piątku miesiąca oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu.
4. W poniedziałek, 19 października przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, którego działalność duszpasterska jest wielu z nas dobrze znana, a której charakterystycznym rysem było realizowanie myśli z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w niedzielę, 18 października o godz. 9.30.
5. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Składka przeznaczona będzie na misje.

 

Prasa katolicka

Zachęcamy do lektury naszego czasopisma. W „Źródle…” m.in. relacja z parafialnego odpustu oraz ważne ostrzeżenie dla seniorów.