2020-11-08 XXXII Niedziela Zwykła

Dzisiaj, jak każdego roku w drugą niedzielę listopada, w Kościele w Polsce przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. My wciąż jeszcze cieszymy się wolnością religijną, możemy okazywać przywiązanie do Kościoła. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest bardzo mocno prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy.

 

Aktualne intencje mszalne

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW JAK W KAŻDĄ NIEDZIELE

Kalendarz Liturgiczny

1. W poniedziałek, 9 listopada – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata.
2. We wtorek, 10 października patronuje nam św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła
3. W środę, 11 listopada patronuje nam święty Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim. W tym dniu przypada Narodowe Święto Niepodległości – 102. rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Pamiętajmy w modlitwach o tych, którzy za Polskę niepodległą polegli, ale też i o tych, którzy w trudzie budowali i budują jej niepodległy byt. Msza św. w intencji Ojczyzny w naszym kościele odprawiona zostanie o godz. 10.00. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej Eucharystii. Niech w tych dniach – o ile będzie to możliwe – nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci.
4. W czwartek, 12 listopada patronuje nam święty Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.
5. W piątek, 13 listopada – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze.

Sprawy Duszpasterskie

1. Od soboty, 7 listopada w kościołach podczas nabożeństw może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W przypadku naszej świątyni jest to 45 osób.
2. Listopad jest czasem modlitwy za zmarłych. W naszej parafii codziennie odprawiamy Mszę św. Gregoriańską. Wyrazem naszej pamięci są między innymi wypominki za zmarłych, zarówno listopadowe, jak i roczne. Jeśli ktoś nie zdążył jeszcze ich zamówić, to może to uczynić dziś lub w najbliższym czasie. Duże znaczenie dla zmarłych ma zamawianie Mszy Świętej w ich intencjach i uczestniczenie w nich w sposób pełny, to znaczy przez przyjęcie Komunii Świętej. Należy też docenić ofiarowanie za zmarłych zyskanych przez nas odpustów i uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. Przypomnijmy, że w tym roku ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa odpust zupełny za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad.
3. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich parafian za złożone ofiary przy zamawianiu wypominków. Jest to wyraz życzliwości i dobroci waszych serc. Część ofiar przekazujemy na działalność duszpasterską.
4. Zachęcamy do lektury naszej gazetki parafialnej, w której piszemy m.in. o pięknej odpowiedzi na strajki proaborcyjne.