2020-11-15 XXXIII Niedziela Zwykła

Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem.

 

Aktualne intencje mszalne

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW JAK W KAŻDĄ NIEDZIELE
UZUPEŁNIONY O DODATKOWE MSZE ŚW.

Godziny dodatkowych mszy : 15:00, 16:00, 17:00

Kalendarz Liturgiczny

1. We wtorek, 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska;
2. W środę, 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna. W tym dniu przypadają imieniny Księdza Biskupa Romana Pindla, pamiętajmy o biskupie w modlitwie;
3. W piątek, 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski.
4. W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice: św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.
W sobotę imieniny obchodzi Ksiądz Biskup Janusz Zimniak. Pamiętajmy w naszych modlitwach o biskupie seniorze.
5. W niedzielę, 22 listopada patronuje nam św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów muzycznych.

Sprawy Duszpasterskie

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.
2. W piątek, 20 listopada z racji trzeciego piątku miesiąca oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu.
3. Trwa listopad i związana z nim modlitwa za naszych bliskich zmarłych. W naszym kościele Msza św. gregoriańska odprawiana jest codziennie o godz. 18.00.
4. Za tydzień, w niedzielę 22 listopada będziemy przeżywać uroczystość Chrystusa Króla. Tradycyjnie jest to święto Akcji Katolickiej. Organizacja ta zrzesza osoby pragnące promować i wprowadzać w życie społeczne nauczanie Kościoła w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna, prowadzona wśród własnych członków jak i w najbliższym otoczeniu. Zainteresowanych zaangażowaniem się w to dzieło zapraszamy do kontaktu z parafią i – po zniesieniu ograniczeń – na spotkania w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 16.00 w kryptach pod plebanią.
5. Zachęcamy serdecznie do lektury naszej gazety parafialnej.