2020-11-29 I Niedziela Adwentu

Dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.
Adwent to czas radosnego oczekiwania na Zbawiciela, wypełniony światłem. Dlatego umieszczona jest dodatkowa świeca z białą wstęgą symbolizująca Maryję, która z całym Kościołem oczekuje na przyjście Syna Bożego w tajemnicy Jego Narodzenia. Światło Boże rozjaśnia mroki serca. Chrześcijanin to człowiek żyjący w świetle. Chrystus nazywa siebie światłością świata.
/Na Mszy św. Roratniej/ Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny – Adwent. Czynimy to wraz z Maryją na modlitwie i w skupieniu, aby nie przeoczyć przyjścia Boga. Pragniemy w tym czasie czuwania przychodzić do Chrystusa poprzez Spowiedź i Komunię św. i w ten sposób niech spełni się nasze oczekiwanie i oczekiwanie Boga, aby Chrystus narodził się w nas.

 

Aktualne intencje mszalne

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

  • Godzinki do NMP – 6.00. Msza św. Roratnia – 6.30.
  • Dodatkowe Msze św. dla mieszkańców poszczególnych regionów parafii o godz. 15.00, 16.00 i 17.00.
    Podział rejonów: http://swmaciej.org.pl/rejonowe-msze-swiete/
  • Od dzisiejszej niedzieli przed plebanią rozprowadzane są świece wigilijne, z których ofiary poprzez parafialny Zespół Charytatywny wesprą najbardziej potrzebujących, a także opłatki wigilijne i kalendarze parafialne.

Kalendarz Liturgiczny

1. W poniedziałek, 30 listopada patronuje nam św. Andrzej Apostoł, który należał do najbliższego grona Pana Jezusa;
2. W czwartek, 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;
3. W piątek, 4 grudnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary. Uroczysta Msza św. w intencji braci górników i ich rodzin, górników emerytowanych oraz zmarłych górników zostanie odprawiona o godz. 10.30. Polecamy Bogu intencje górników i ich familii.
4. W nadchodzącą niedzielę, 6 grudnia wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.

Sprawy Duszpasterskie

1. Dzisiejszą niedzielą w Kościele rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, a jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Podczas Mszy św. będzie Ją symbolizowała zapalona, roratnia świeca.
2. Pierwsza Msza św. poranna w ciągu tygodnia o godz. 6.15. Msza św. Roratnia w ciągu tygodnia odprawiana będzie o godz. 6.50, w niedziele o 6.30. Szczególnie zachęcajmy udziału w tej liturgii dzieci z opiekunami i młodzież.
3. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – spowiedź od godz. 17.00. Msza św. z adoracją o godz. 18.00. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź od godz. 16.00. Msza św. dla dzieci o godz. 17.00 i o 18.00 z nabożeństwem pierwszopiątkowym. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Do naszych chorych z posługą sakramentalną wyjedziemy w sobotę, 5 grudnia od godz. 10.00. Prosimy ich zgłosić w zakrystii.
4. Już dziś zapowiadamy, że uroczysty chrzest przewidziany jest w święto św. Szczepana, 26 grudnia o godz. 14.00. Przygotowanie odbędzie się w środę, 23 grudnia po Mszy św. o godz. 18.00.
5. Spowiedź adwentowa odbywać się będzie przez cały Adwent na Mszach św. i w dni powszednie od godz. 17.30.
6. Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie na najpiękniejszy lampion adwentowy.
7. Piątek, 4 grudnia to Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Za wstawiennictwem św. Barbary, patronki ludzi pracy, wspierajmy modlitwą wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy.
8. Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi.
9. Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których nie odwiedzamy w pierwsze soboty z posługą sakramentalną, odbędą się poniedziałek, 21 grudnia od godziny 14.00. Prosimy o zgłoszenia chorych w zakrystii.
10. Zachęcamy serdecznie do lektury gazety parafialnej.