Triduum Paschalne 2019

Wielki Czwartek 18:00 Wieczerza Pańska
Wielki Piątek 18:00 Liturgia Męki Pańskiej
Wielka Sobota 18:00 Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy

Wielki Czwartek 2019-04-18

W WIELKI CZWARTEK rano w katedrze pod przewodnictwem biskupa Ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania.

W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Kapłani i ministranci wezmą udział w tej Eucharystii.

Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna uroczysta Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. W czasie Triduum nie wolno odprawiać Mszy św. żałobnej, liturgia pogrzebu powinna odbywać się poza kościołem, w którym jest wystawienie Najświętszego Sakramentu.

O godz. 16:00 Msza św. dla dzieci z ich rodzicami. Szczególnie na tę Mszę św. zapraszamy dzieci pierwszokomunijne.
Natomiast o godz. 18:00 UROCZYSTA MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ.
Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy” i adoracja do godz. 24:00.

Wielki Piątek 2019-04-19

W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły: całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie do zachowania tego postu; przedłużmy powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych i w takim samym duchu przeżywajmy też Wielką Sobotę aż do poranka Wielkanocy. W Godzinie Miłosierdzia Bożego (godzina 15.00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu. Przez cały dzień trwać będzie adoracja Panna Jezusa w „ciemnicy”.

Przed południem adoracja ma następujący porządek:
– godz. 8.00 – Droga Krzyżowa dla wszystkich
– godz. 9.00 – dzieci kl. IV, V
– godz. 10.00 – dzieci kl. I, II, III
– godz. 11.00 – klasy VI, VII
– godz. 12:00 – klasy VIII oraz III kl. Gimnazjum
– godz. 13:00 – młodzież szkół średnich
– godz. 15:00 – Godzina Miłosierdzia Bożego. Adoracja wspólna z
odśpiewaniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

LITURGIĘ MĘKI PAŃSKIEJ ROZPOCZNIEMY O GODZ. 18:00
Po liturgii rozpocznie się adoracja przy „grobie” Pana Jezusa, która trwać będzie przez całą noc w następującym porządku:
– godz. 20:30 – Adorację poprowadzą Sułkowice Środkowe
– godz. 21:00 – Adoracja w formie Drogi Krzyżowej przygotowana przez młodzież
– godz. 22:00 – Mieszkańcy z ulic: od Bulowic i Malickiej, dział od Brzezinki – Żwirki
i Wigury. Adorację poprowadzi Wspólnota Nazaret
– godz. 23:00 – Adorację poprowadzi Wspólnota Neokatechumenatu
– godz. 24:00 – Uroczysta liturgia brewiarzowa – Oaza Rodzin,
– godz. 1:00 – Mieszkańcy z ulic: Beskidzka, Baczyńskiego, Polna, Głowackiego, Sarnia – Róże Męskie
– godz. 2:00 – Mieszkańcy z ulic Osiedla Jana Pawła II z Pańskiej Góry. Adorację
poprowadzi Wspólnota Wieczernik oraz Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
– godz. 3:00 – ul. Starowiejska, 27 Stycznia, Szewska, Brzegi – Róże Kobiet
– godz. 4:00 – ul. 1 Maja, Garncarska, Rynek, Słowackiego, Traugutta – Akcja
Katolicka
– godz. 5:00 – ul. Krakowska – Czciciele Miłosierdzia Bożego
– godz. 6:00 – Górnica, Tkacka – Pallotynki
– godz. 7:00 – ul. Olszyny, Dąbrowskiego – Róże Rodziców
– godz. 8:00 – ul. Daszyńskiego, Pachla, Floriańska – Odnowa w Duchu Świętym.
Niech każdy z domowników znajdzie dla siebie czas, aby przyjść na adorację wynagradzającą. Składka z adoracji w Wielki Piątek przeznaczona jest na Boży Grób w Jerozolimie. Zwracamy się z serdeczną prośbą do naszych strażaków o pełnienie służby przy „grobie” od Wielkiego Piątku do Wielkiej Soboty.

Wielka Sobota 2019-04-20

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy z dziećmi, wejdźmy z nimi na adorację Chrystusa przy „grobie”. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.

W ciągu dnia, co pół godziny odbywać się będzie święcenie pokarmów na Poranek Wielkanocny.
Trwać ono będzie od godz. 9:00 do 15:00. O godz. 12.00 do poświęcenia przyjadą motocykliści. Pragniemy podtrzymać zwyczaj dzielenia się darami, przyniesionymi do święcenia. Dary te będziemy składać w koszu do tego przeznaczonym.
 
 
 
WIGILIĘ PASCHALNĄ WIELKIEJ NOCY ROZPOCZNIEMY O GODZ. 18:00
Wszystkich uczestniczących w liturgii Wielkiej Soboty prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Truduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.
Msza św. Rezurekcyjna odbędzie się na zakończenie liturgii Wielkiej Soboty. Prosimy o obecność poczty sztandarowe, orkiestrę. W tym roku procesja rezurekcyjna po raz kolejny odbędzie się po Rynku naszego miasta. Z góry dziękujemy Policji i Straży Miejskiej za zabezpieczenie trasy procesji. Strażakom za udział z pochodniami.

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci i grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.