Dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Adwent to czas radosnego oczekiwania na Zbawiciela, wypełniony światłem. Dlatego umieszczona jest dodatkowa świeca z białą wstęgą symbolizująca Maryję, która z całym Kościołem oczekuje na przyjście Syna Bożego w tajemnicy Jego Narodzenia. Światło Boże rozjaśnia mroki serca.
/Na Mszy św. Roratniej/ Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny – Adwent. Czynimy to wraz z Maryją na modlitwie i w skupieniu, aby nie przeoczyć przyjścia Boga. Pragniemy w tym czasie czuwania przychodzić do Chrystusa poprzez spowiedź i Komunię św. i w ten sposób niech spełni się nasze oczekiwanie i oczekiwanie Boga, aby Chrystus narodził się w nas.

DZISIEJSZY PORZĄDEK NABOŻEŃSTW:
• Godzinki do NMP - 6.00. Msza św. Roratnia - 6.30.
• W dzisiejszą niedzielę przed plebanią rozprowadzane są świece wigilijne, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najuboższym mieszkańcom parafii, a także poświęcone opłatki wigilijne i nasze parafialne kalendarze.
• Dziś przy naszym kościele można także nabyć ciasta i inne słodkości. Dochód z tej akcji przeznaczony jest na pomoc dla niepełnosprawnego mieszkańca naszego miasta. Dominik - w związku z postępem choroby - potrzebuje specjalistycznego urządzenia umożliwiającego mu porozumiewanie się z otoczeniem.
• Dzisiaj o godz. 16.00 Msza św. dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.

KALENDARZ LITURGICZNY
• W poniedziałek, 4 grudnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary. Uroczysta Msza św. w intencji braci górników, emerytowanych górników i ich rodzin oraz za zmarłych górników zostanie odprawiona o godz. 10.30.
• W środę, 6 grudnia wspominamy św. Mikołaja, biskupa. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci, mądrości i hojności. Tego dnia św. Mikołaj zapowiedział się w naszej parafii między innymi na Mszy św. roratniej o 6.50. Przekażmy tę wiadomość dzieciom!
• W czwartek, 7 grudnia patronuje nam św. Ambroży (ok. 340-397), biskup Mediolanu, duszpasterz, teolog, doktor Kościoła.
• W piątek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To święto patronalne wspólnot oazowych. Porządek Mszy św.: 6,15, 6.50 - Msza św. Roratnia, 8.00, 9.00, 12.30, 14.30, 17.00 i 18.00. Tego dnia na godz. 16.00 zapraszamy rodziców wraz z dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii św. W tę uroczystość – wzorem minionego roku - po Mszy św. o godz. 18.00 zostanie wyśpiewany „Akatyst” ku czci Najświętszej Maryi Panny w wykonaniu naszego chóru parafialnego. Serdecznie zapraszamy! Uczestników nabożeństwa prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

SPRAWY DUSZPASTERSKI
1. Dzisiejszą niedzielą w Kościele rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, a jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Podczas Mszy św. będzie Ją symbolizowała zapalona roratnia świeca.

2. Pierwsza Msza św. w ciągu tygodnia o godz. 6.15. Msza św. Roratnia poranna w ciągu tygodnia odprawiana będzie o godz. 6.50 (10 minut wcześniej niż zwykle, aby dzieci mogły zdążyć na godz. 8.00 do szkoły). Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tej liturgii. Szczególnie zachęcajmy do modlitwy nasze dzieci i młodzież. Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie na najpiękniejszy lampion adwentowy oraz w drugim konkursie z nagrodami, zatytułowanym „Franciszkowy plac budowy”. Wiernych, którzy nie mogą być rano na Roratach, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.

3. W czwartek, 7 grudnia o godz. 16.00 w kryptach odbędzie się spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Z kolei w sobotę rano o stałej porze na spotkanie formacyjne do krypt zapraszamy ministrantów.

4. Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których księża nie odwiedzają w pierwsze soboty, odbędą się w sobotę, 16 grudnia od godz. 10.00. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii.

5. Spowiedź przygotowująca nas do świąt Bożego Narodzenia trwa przez cały Adwent podczas Mszy św. a także codziennie do 16 grudnia od godz. 15.30 do 16.30 w stałym konfesjonale. Księża spowiadają także codziennie przed wieczorną Mszą św. od godz. 17.30.
NIE BĘDZIE SPOWIEDZI ADWENTOWEJ OGÓLNEJ W JEDNYM DNIU.

6. Za tydzień, 10 grudnia o godz. 9.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w 42. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Natomiast na dziedzińcu Pałacu Bobrowskich odbędzie się wigilia dla mieszkańców gminy od godz. 10.00 do 15.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Także w nadchodzącą niedzielę przypada Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Specjalną zbiórką do puszek wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. I jeszcze jedna informacja dotycząca kolejnej niedzieli, 10 grudnia – o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie parafialnej Rady Duszpasterskiej.

7. Zachęcamy do lektury naszego Źródła…, w którym piszemy między innymi szeroko o rozpoczynającym się Adwencie oraz 30-leciu naszej gazety parafialnej.