Nasz Patron Święty Maciej
Imię Maciej (Mattatyah po hebrajsku) znaczy „Dar Boży”. Święty Maciej uważany jest za patrona cieśli i rzeźników, także rzemieślników budowlanych, cukierników, kowali i krawców. Wzywany jest w przypadku pryszczy i niepłodności.
Jego doroczne święto obchodzono 24 lub 25 lutego w zależności od tego, ile luty miał dni, jednak reforma kalendarza kościelnego w 1969r, przeniosła święto na 14 maja, by jego rocznica nie kolidowała z Wielkim Postem. Tradycja mówi, że kiedy po Wniebowstąpieniu apostołowie postanowili uzupełnić swoją liczbę do dwunastu, najpierw wybrali dwóch spośród najdłużej przebywających z Panem Jezusem: Macieja i Józefa. Jednak tylko św. Maciej miał głosić Ewangelię, najpierw w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie, a śmierć miał ponieść w Jerozolimie, poprzez kamieniowanie, a następnie cios toporem, lecz według Klemensa Aleksandryjskiego, św. Maciej miał umrzeć śmiercią naturalną.
Z pism apokryficznych zachowały się jedynie fragmenty Ewangelii św. Macieja i Dziejów św. Macieja, powstałe w III w. Większość obrazów, na których jest przedstawiony św. Maciej, przedstawia go z siekierą lub z halabardą.
Jego relikwie według tradycji odnalazła św. Helena i podarowała je kościołowi w Trewirze (Niemcy), w którym od średniowiecza do dziś kult św. Macieja jest bardzo żywy, w późniejszych czasach relikwie darowano także kościołom w Rzymie (kościół Matki Bożej Większej) i w Padwie (kościół św. Justyny)